• 1400/02/31 - 10:08
  • 519
  • زمان مطالعه : کمتر از یک دقیقه
گزارش واحد امور پیوند اعضا دانشگاه؛

کسب رتبه سوم قم در اهدا عضو

ولی‌اله صمدی مسئول امور پیوند اعضا دانشگاه علوم پزشکی قم در گزارشی از روند فعالیت این واحد گفت: عملکرد واحد پیوند اعضا دانشگاه علوم پزشکی قم در سال گذشته با اعزام ۱۷ مورد مرگ مغزی جهت پیوند اعضا، رتبه سوم کشور را در افزایش شاخص اهدای عضو *(pmp) داشته است.


وی گفت: ۲۷هزار نفر در لیست انتظار پیوند اعضا وزارت بهداشت قرار دارند که متاسفانه هر ۲ساعت یکی از این بیماران، فوت می‌کند.


صمدی در پاسخ به اینکه اهدای عضو از چه مواردی امکان پذیر است گفت؛ بیماران مرگ مغزی، اجساد و حتی افراد زنده هم می‌‌توانند با اهدای خون، کلیه، یا قسمتی از کبد اهدا کننده باشند.

وی در مورد اهدا از جسد گفت: در این موارد اگر شخص فوتی در کمتر از ۲ تا ۴ ساعت به سردخانه منتقل شود از ۲۴ تا ۴۸ ساعت زمان برای اهدای اعضا و نسوج آن وجود دارد.  

مسئول واحد پیوند اعضا دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به اینکه در کشور حدود ۸ هزار مورد مرگ مغزی در سال داریم که از این تعداد حدود ۵ هزار نفر می‌‌توانند اهداءکننده باشند گفت: متاسفانه فقط حدود ۹۰۰ نفر اهداء کننده در سال داریم و مابقی افراد مرگ مغزی اعضای حیاتی خود را با خود به زیر خاک می‌ برند.*(pmp): تعداد اهداء کننده عضو در یک میلیون نفر جمعیت

  • گروه خبری : دانشگاه,مراکز
  • کد خبر : 42081

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید