• 1400/04/21 - 12:51
  • 785
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
در مصاحبه با مسئول نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی قم مطرح شد:

دعوت از دانشگاهیان برای بهره‌ مندی از فیوضات ماه ذی‌ الحجه و اهتمام به اعمال روز عرفه، اعیاد سعید قربان و غدیرخم

به مناسبت فرارسیدن ایام ماه مبارک ذی‌ الحجة، مصاحبه‌ای با حجت الاسلام و المسلمین طاهری مسئول نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی قم انجام شده که در ادامه می‌ خوانید:1. ضمن عرض سلام و خداقوت؛ لطفا درباره اعیاد و مناسبت‌های ماه مبارک ذی‌الحجة توضیحاتی بفرمایید.

بسم الله الرحمن الرحیم، با عرض سلام و احترام به همه دانشگاهیان عزیز و تبریک پیشاپیش اعیاد این ماه عزیز؛ ماه ذی‌الحجه یکی از ماه‌های پر خیر و برکتی است که مناسبت‌های خاصی را در خود جای داده است. تعظیم هریک از این مناسبت‌ها و انجام اعمال مربوط به آن‌ها باعث رشد و کمال معنوی ما می‌شود و اهتمام به آن‌ها نشانه تقوا و ایمان ماست چنانکه در قرآن کریم می‌فرماید: «و منْ یعظّمْ شعائر اللّه فإنّها منْ تقْوى الْقلوب». از جمله برخی از این مناسبت‌ها می‌توان به هفتم ذی الحجة شهادت یادگار کربلا، حضرت امام محمد باقر(علیه‌السلام) اشاره کرد که ان‌شاالله توسل به آن حضرت فراموشمان نشود.

نهم ذی‌الحجه نیز روز عرفه است. روز آمرزش گناهان؛ روز مغفرت که دستور حضرات معصومین(سلام الله علیهم اجمعین) است که اگر کسی در ماه رمضان که ماه رحمت و مغفرت است آمرزیده نشد روز عرفه را از دست ندهد؛ لذا از همه عزیزان دانشگاهی درخواست دارم که چه به صورت حضوری و چه از طریق رادیو و تلویزیون حتماً مناجات حضرت امام حسین(علیه‌السلام) در عصر روز عرفه را بخوانند و دنبال کنند. این دعا مضامین بسیار والایی دارد.

 

2. با توجه به نزدیک شدن به سالروز ازدواج امیرالمؤمنین و حضرت زهرا (علیهما السلام) بفرمایید که نهاد رهبری دانشگاه چه برنامه‌هایی برای تسهیل امر ازدواج جوانان دارد؟

یکم ذی الحجه مصادف با سالروز ازدواج آسمانی دو عصاره خلقت حضرت امیرالمؤمنین(علیه السلام) و بنت النبی حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) است که امیدوارم به برکت این روز مبارک، همه جوانان در سن ازدواج، با الگوگیری از زندگی این دو نور مبارک، تصمیم به ازدواج بگیرند و با انجام مقدمات آن که تصمیم گیری، انتخاب و برنامه‌ریزی است به این امر مهم اقدام نمایند.

مرکز سایبان مهر دانشگاه هم تمام قد همت خود را به کار گرفته تا ان‌شاالله یاری‌گر دانشگاهیان در این امر خیر باشد. در همین زمینه، دانشجویان، اساتید و پرسنل دانشگاه علوم پزشکی قم می توانند با مراجعه به سایت‌ نهاد رهبری دانشگاه، به آدرس muq.nahad.ir شرایط ثبت نام در این مرکز را ملاحظه بفرمایند و از مزایای آن برخوردار شوند.

 

3. روز دهم ذی الحجه مصادف با عید سعید قربان است، آیا نهاد رهبری دانشگاه برنامه ویژه‌ای برای این عید در نظر دارد؟

عید قربان روز نمایش بندگی و جلوه‌ اطاعت پذیری در برابر پروردگار عالم است. یکی از دستورات موکد در این روز، ذبح قربانی است که امام باقر فرمود: «در روز‌ عید قربان چیزى نخور مگر از گوشت قربانى خود...»

در همین راستا، مرکز نیکوکاری ریحانه النبی دانشگاه علوم پزشکی قم، طرح ذبح‌گوسفند و توزیع آن در میان نیازمندان را دارد از همه دانشگاهیان دعوت می‌شود به نیت سلامتی حضرت بقیه الله(عج) و به نیت سلامتی خود و خانواده و دفع جمیع بلایا، همه دانشگاهیان در این طرح مشارکت کنند و هرچه بیشتر می‌توانند سهیم بشوند.

با توجه به اینکه میلاد امام جواد(علیه السلام) را هم در پیش دارم ان‌شاالله بتوانیم با جود و بخشش بیشتر بخشی از این قربانی ها را به مردم محروم از سیستان و بلوچستان هم برسانیم.

 

4. درباره برنامه‌های دانشگاه در عید سعید غدیر خم هم توضیحاتی را ارائه بفرمایید.

روز هجدهم ذی الحجه که عید الله الاکبر عید سعید غدیر خم است. بزرگترین عید ماست همه باید در تعظیم این روز نقش داشته باشیم. منزل و محل کار خود را تزئین کنیم. جشن‌های کوچکی در منزل یا محل کار بگیریم. صله ارحام تلفنی به جای آوریم. هدیه بدهیم. از محرومین و مستمندان دلجویی کنیم و ده‌ها کار مفید دیگری که می‌توانیم انجام دهیم.

برنامه ها و جشن هایی هم از سوی ستاد غدیر دانشگاه علوم پزشکی قم اعم از مسابقه، سرکشی به بیماران و... طراحی شده که در زمان مقرر به وسیله اطلاعیه‌ها به سمع و نظر دانشگاهیان خواهد رسید.منبع خبر:   http://muq.nahad.ir/اخبار  • گروه خبری : دانشگاه,مراکز
  • کد خبر : 45125

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید